Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce ce acte sunt necesare la vanzarea unui apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce ce acte sunt necesare la vanzarea unui apartament si care sunt costurile?

Buna ziua

As dori sa-mi vand apartamentul si as vrea sa stiu exact ec acte sunt necesare. Mai mult, v-as tuga sa-mi spuneti daca actele de vanzare-cumparare sunt platite de vanzator sau de cumparator, daca taxa la notar este influentata de pretul de vanzare si daca trebuie s aplatesc impozitit la stat. In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat.
Toate aceste aspecte le aflați foarte simplu mergand la un notar public.
si discutând.cu acesta mai ales în ceea ce privește costurile.Trebuie sa veniti cu actele ce fac dovada dreptului dvs de proprietate asupra imobilului,costurile depind de valoarea bunului din grila notariala,este indicat sa declarați pretul real al tranzacției etc.Mergeti cu actele la un notar si acesta o sa va spuna daca mai aveti nevoie de ceva, o sa aflati costurile aproximative.Succes.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
actul de proprietate, adeverinta de la asociatie ca nu aveti datorii, ultimile facturiplatite de utilitati, cadastru, certificat energetic, incheierea de intabulare...
autentificarea actului se plateste de cumparator daca nu stabiliti altfel, se taxeaza dupa pretul de vanzare sau cel de grila daca e mai mare, iar dvs nu platiti impozit pe tranzactie daca nu depaseste pretul de vanzare 450000lei
Buna ziua,
Va poate fi de ajutor urmatorul articol: [ link extern ] /