Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am greșit calculul unui concediu medical dar am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am greșit calculul unui concediu medical dar am semnătura de control financiar preventiv și a directorului economic. Pot fi tras doar eu la răspundere?

Buna ziua. Va rog sa imi spuneți si mie daca am gresit un medical si am semnătură controlului financiar preventiv si al directorului economic pot fi tras la raspundere doar eu? Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Poate fi tras la raspundere si cel care a pus viza de CFP.
Dar eu pot fi pus sa platesc atata timp cat doua persoane și-au dat acordul si au semnat ca este bine?
Salariatii - n.m., indiferent de functie - raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
Asta am inteles. Dar de ce sa plateasca doar cel care a întocmit un act care a avut aprobarea cfp-ului si al directorului economic?
A decis cineva asta?