Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi trasă la răspundere pentru lipsa ieșită în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi trasă la răspundere pentru lipsa ieșită în gestiune?

Bună ziua aș vrea să știu dacă pot fi trasă la răspundere pentru lipsa ieșită în gestiune preluată cu inventar chiar dacă nu am desfășurat activitate la acel punct ci la altele? Iar una din fete după 5 luni de muncă și-a dat demisia și nu a mai venit din acea dar nici nu răspunde la telefon pentru a da explicații,a blocat pe toată lumea.Multumesc.
george-neagu, moderator
Daca era imposibil sa fi sustras ceva nu sunt probleme.
Daca ati sustras ceva atunci e alta discutie...
Suma este foarte mare într-un timp foarte scurt.Nu am sustras nimic din nici un punct unde am
lucrat.Celalte fete spun că și eu trebuie să plătesc minusul chiar dacă nu am lucrat acolo decât 10 zile.Întrebarea mea este pot fi inclusă și eu la plată?
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca era imposibil sa fi sustras ceva nu sunt probleme.
Daca ati sustras ceva atunci e alta discutie...

Ce spun celelalte fete nu are relevanta, daca nu ati lucrat in punctul de lucru in care s-a constatat prejudiciul nu exista motive pentru care sa fiti trasa la raspundere.
Numai in cazul in care se constata un prejudiciu intr-un loc de munca si nu se poate individualiza fapta prejudiciul se poate recupera in solidar, de la toti angajatii care au contribuit la producerea prejudiciului.
Daca nu ati lucrat in punctul respectiv se intelege ca nu ati contribuit, orice solicitare de recuperare din partea angajatorului poate fi contestata in instanta de judecata.

ART. 254-Codul muncii
(1) Salariaţii răspund patrimonial, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii
civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina şi în
legătură cu munca lor.
(2) Salariaţii nu răspund de pagubele provocate de forţa majoră sau de alte cauze
neprevăzute care nu puteau fi înlăturate şi nici de pagubele care se încadrează în
riscul normal al serviciului.
(3) În situaţia în care angajatorul constată că salariatul său a provocat o pagubă
din vina şi în legătură cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o notă de
constatare şi evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul
părţilor, într-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data
comunicării.
(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul părţilor, conform alin. (3), nu
poate fi mai mare decât echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.
ART. 255
(1) Când paguba a fost produsă de mai mulţi salariaţi, cuantumul răspunderii
fiecăruia se stabileşte în raport cu măsura în care a contribuit la producerea ei.

(2) Dacă măsura în care s-a contribuit la producerea pagubei nu poate fi
determinată, răspunderea fiecăruia se stabileşte proporţional cu salariul său net de la
data constatării pagubei şi, atunci când este cazul, şi în funcţie de timpul efectiv
lucrat de la ultimul său inventar