avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită ANAF mi-a blocat un cont în care îmi plăteam un ...
Discuție deschisă în Executare silită

ANAF mi-a blocat un cont în care îmi plăteam un credit pe persoană fizică. Dacă depun bani în acel cont cine ia banii?

Buna seara!

ANAF mi-a blocat un cont deschis pe persoana fizica la Idea Bank. In acel cont eu imi plateam un credit, care este platit la zi.

Eu recunosc ca am sa dau bani la ANAF, dar nu pot plati toata datoria dintr-o data. Ideea e ca, daca depun in contul ala ca sa-mi platesc creditul.......cine o sa ia banii?

ANAF sau banca?

Eu vreau sa ii ia banca, vreau sa-mi platesc creditul...

Ajutati-ma cu un sfat...!

Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2019
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In ce conditii pot obtine o reesalonare a datoriei catre ANAF?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara . Am avut aceeasi problema doar ca eu aveam o datorie de 3000 lei si ptr care Anaf mi a blocat toate conturile inclusiv contul in care plateam rata la casa si au pus poprire pe pensia alimentara a copilului.

Am mers peste ei si am facut cerere esalonare sunt obligati sa o acorde pe 6 luni !!

Aveti obligatia de a respecta un grafic dat de ei si lunar sa platiti suma stabilita prin esalonare.

Rata o platiti cu 3 zile intarziere ptr ca are prioritate in fata Anafului si astfel nu pot lua banii si nu veti avea pb cu ratele. Sunati la banca si explicati situatia.

Succes!

Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2019
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara, am pățit același lucru dar cei de la ING au găsit o soluție - au declarat creditul nu știu cum sau unde, astfel ca depuneam banii in cont, sunam la banca și ei își trăgeau rata. Vorbiți cu banca.

Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2019
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti merge personal la banca si sa platiti datoria. Sau poate altcineva sa ii vireze la banca in contul imprumutului. Ar fi culmea ca banca sa zica ca nu ia banii ci ii vireaza la ANAF.
Ultima modificare: Joi, 25 Aprilie 2019
GermanAlex, utilizator

Alte discuții în legătură

Urgent va rog :cont poprit cu credit ipotecar in derulare monkeyy monkeyy Am un un credit ipotecar in derulare si ANAF mi-a pus poprire pe contul in care achit rata bancara. Momentan nu mai pot plati rata pentru ca banii se duc ... (vezi toată discuția)
Buna seara, sora mea a facut un credit la cec bank in valoare ... Alex199018 Alex199018 Buna seara, sora mea a facut un credit la cec bank in valoare de 30000lei eu fiind girant, a platit o parte din rate iar la un moment dat nu a mai platit, in ... (vezi toată discuția)
Executare silita pt credit nevoi personale neachitat Mikaela2012 Mikaela2012 Buna ziua, am un credit de nevoi personale obtinut de la Libra Bank in dec 2005 la care am platit rate pana prin 2007 cred. Apoi, n-am mai putut. O data pe an ... (vezi toată discuția)