Forum Discuţii juridice Executare silită ANAF mi-a blocat un cont în care îmi plăteam un ...
Discuție deschisă în Executare silită

ANAF mi-a blocat un cont în care îmi plăteam un credit pe persoană fizică. Dacă depun bani în acel cont cine ia banii?

Buna seara!

ANAF mi-a blocat un cont deschis pe persoana fizica la Idea Bank. In acel cont eu imi plateam un credit, care este platit la zi.

Eu recunosc ca am sa dau bani la ANAF, dar nu pot plati toata datoria dintr-o data. Ideea e ca, daca depun in contul ala ca sa-mi platesc creditul.......cine o sa ia banii?

ANAF sau banca?

Eu vreau sa ii ia banca, vreau sa-mi platesc creditul...

Ajutati-ma cu un sfat...!

Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
~ Conținut șters la cerere ~
In ce conditii pot obtine o reesalonare a datoriei catre ANAF?
Buna seara . Am avut aceeasi problema doar ca eu aveam o datorie de 3000 lei si ptr care Anaf mi a blocat toate conturile inclusiv contul in care plateam rata la casa si au pus poprire pe pensia alimentara a copilului.

Am mers peste ei si am facut cerere esalonare sunt obligati sa o acorde pe 6 luni !!

Aveti obligatia de a respecta un grafic dat de ei si lunar sa platiti suma stabilita prin esalonare.

Rata o platiti cu 3 zile intarziere ptr ca are prioritate in fata Anafului si astfel nu pot lua banii si nu veti avea pb cu ratele. Sunati la banca si explicati situatia.

Succes!

gi-jane2, moderator
Buna seara, am pățit același lucru dar cei de la ING au găsit o soluție - au declarat creditul nu știu cum sau unde, astfel ca depuneam banii in cont, sunam la banca și ei își trăgeau rata. Vorbiți cu banca.

gi-jane2, moderator
Puteti merge personal la banca si sa platiti datoria. Sau poate altcineva sa ii vireze la banca in contul imprumutului. Ar fi culmea ca banca sa zica ca nu ia banii ci ii vireaza la ANAF.
GermanAlex, utilizator