Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, sora mea a facut un credit la cec bank in ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, sora mea a facut un credit la cec bank in valoare ...

Buna seara, sora mea a facut un credit la cec bank in valoare de 30000lei eu fiind girant, a platit o parte din rate iar la un moment dat nu a mai platit, in momentul acesta suntem amandoi angajati dar problema este ca ni sa blocat amandurora conturile cu suma de 30500lei.Intrebarea: este posibil sa avem amandoi conturile blocate cu aceasta suma? Si cum putem proceda la deblocarea conturilor daca ea este angajata si ar putea sa i-se puna doar ei sau mie poprire pe o treime sau jumatate din salariu. Multumesc
Așa se procedează când se ajunge la executare silită. Nu prea aveți ce face ca să scăpați de executarea silită.
Este executat atât titularul cât și girantul/giranții.
Asta am inteles, ideea este daca se poate pune poprire pe um singur salariu si sa se deblocheze conturile, o solutie ma gandesc ca trebuie sa existe

Practic daca sunt blocate ambele conturi cu aceasta suma, noi cum putem plati? Doar sa ne retina amandurora salariile integrale pana la achitarea sumei?
gi-jane2, moderator
Salariul/Pensia nu se reține integral, ci 1/3 la o singură poprire, și 1/2 dacă sunt doua sau mai multe popriri.
Cardurile sunt blocate, trebuie să mergeți la casieria băncii sa ridicați diferența de bani de după poprire.
Nu puteți scoate banii de la ATM.

Vorbiți cu executorul să vă pună poprire la angajator, și să vă ridice poprirea de pe contul bancar.
Eu personal nu cred că va accepta deblocarea contului, deoarece la banca mai pot intra și alte venituri care pot fi executate 100%.
Dapix, utilizator