Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Se da urmatoarea speta,sotul decedat nu a avut copii,sotia are 4 copii din prima casatorie,au trait impreuna legitim pana la deces.Cum se imparte mostenirea ,ma intereseaza daca fratele sotului decedat are drept de mostenire sau aceasta se imparte intre sotie si cei 4 copii ai acesteia.Multumesc.
Copiii soției nu au vocație succesorala.
Mostenitori sunt soția 1/2 si fratele defunctului 1/2.
Mentionez ca la data casatoriei cu defunctul,apartamentul respectiv caci despre el este vorba,era al sotiei.Acum ea daca vrea sa il imparta celor 4 copii sa inteleg ca face parte si fratele decedatului sau cum,dezvoltati un pic va rog.

raluk0207 a scris:

Copiii soției nu au vocație succesorala.
Mostenitori sunt soția 1/2 si fratele defunctului 1/2.

Adică soția avea apartamentul înainte să se căsătorească?
Exact.

raluk0207 a scris:

Adică soția avea apartamentul înainte să se căsătorească?

Atunci este bunul propriu al soției, care nu are nicio legatura cu succesiunea.