Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... De ce nu sunt coasigurat ?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

De ce nu sunt coasigurat ?

Buna. Am fost coasigurat din 2015 dar acum nu mai sunt pe motiv ca am in arenda pamant extravilan. Am doar 6000 mp. si un venit anual de aprox. 300 lei. Sotia este pensionara si nu are alte venituri. Nici eu nu am alte venituri ca nu sunt angajat. Ce pot face in acest caz si care este legea ?
Nu puteti deveni coasigurat daca realizati venituri.

Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.