avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... De ce nu sunt coasigurat ?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

De ce nu sunt coasigurat ?

Buna. Am fost coasigurat din 2015 dar acum nu mai sunt pe motiv ca am in arenda pamant extravilan. Am doar 6000 mp. si un venit anual de aprox. 300 lei. Sotia este pensionara si nu are alte venituri. Nici eu nu am alte venituri ca nu sunt angajat. Ce pot face in acest caz si care este legea ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:07, 25 Aprilie 2019
Nu puteti deveni coasigurat daca realizati venituri.

Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionara din rep. moldova coasigurat IldikoB IldikoB Buna ziua, As dori lamuriri in privinta situatiei in care pensionara din Rep. Moldova poate fi coasigurata fiicei care lucreaza in Romania. Doamna pensionara ... (vezi toată discuția)
coasigurare andralav04 andralav04 Părintele pensionar poate lua coasigurat pe copilul sau? (vezi toată discuția)
Coasigurat persoana fara venituri spesdesign spesdesign Cum poate deveni coasigurat o persosoana fara venituri (vezi toată discuția)