Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pensionara din Rep. Moldova coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pensionara din Rep. Moldova coasigurat

Buna ziua,
As dori lamuriri in privinta situatiei in care pensionara din Rep. Moldova poate fi coasigurata fiicei care lucreaza in Romania. Doamna pensionara are buletin cu domiciliul in Romania dar a lucrat in Moldova si are o pensie de acolo.
1. Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

2. Asadar, parintii fara venituri proprii pot deveni coasigurati.
Daca mama are pensie proprie (deci are venituri) nu poate fi coasigurata copilului ei, la sanatate.
Multumesc!