avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pensionara din Rep. Moldova coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pensionara din Rep. Moldova coasigurat

Buna ziua,
As dori lamuriri in privinta situatiei in care pensionara din Rep. Moldova poate fi coasigurata fiicei care lucreaza in Romania. Doamna pensionara are buletin cu domiciliul in Romania dar a lucrat in Moldova si are o pensie de acolo.
Cel mai recent răspuns: IldikoB , utilizator 10:22, 2 Iunie 2016
1. Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

2. Asadar, parintii fara venituri proprii pot deveni coasigurati.
Daca mama are pensie proprie (deci are venituri) nu poate fi coasigurata copilului ei, la sanatate.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regimul coasiguratilor Claudia2095 Claudia2095 Buna seara ! Mama mea lucrează in străinătate cu contract de munca , este posibil ca tatăl meu care lucrează in România sa o ia pe mama in calitate de ... (vezi toată discuția)
De ce nu sunt coasigurat ? Nan Costel Nan Costel Buna. Am fost coasigurat din 2015 dar acum nu mai sunt pe motiv ca am in arenda pamant extravilan. Am doar 6000 mp. si un venit anual de aprox. 300 lei. Sotia ... (vezi toată discuția)