avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchidere ghene bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchidere ghene bloc

Exista baza legala ca Adunarea Generala a Asociatiei de Proprietari sa decida inchiderea/ sigilarea accesului la ghenele de pe fiecare etaj intr un bloc de 8 etaje, fara acordul scris al tuturor membrilor Asociatiei? Unde poate fi contestata / semnalata aceasta speta? Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: CipM , utilizator 10:46, 25 Aprilie 2019
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu nu inteleg de ce ar putea cineva contesta asa ceva. Vreti sa stati in continuare cu gandacii in bloc, sobolani in subsol/camera pubelelor, cu mirosurile 'imbietoare' pe scara blocului?!
In curand se vor interzice toate toboganele pt ca nu permit colectarea selectiva (2020 parca).
De ani de zile s-a interzis prevederea de astfel de sisteme la constructiile/blocurile noi. Dvs vreti sa va intoarceti in secolul 20?!
Desi cunosc raspunsul la intrebarile dvs, n-am de gand sa vi le dau. Ii felicit pe cei care au decis dezafectarea toboganului!
Ultima modificare: Miercuri, 24 Aprilie 2019
CipM, utilizator
Îmi pare rău că ați înțeles greșit. Eu nu mi am exprimat dezacordul ci am întrebat care e baza legala pt acest demers.....

CipM a scris:

Eu nu inteleg de ce ar putea cineva contesta asa ceva. Vreti sa stati in continuare cu gandacii in bloc, sobolani in subsol/camera pubelelor, cu mirosurile 'imbietoare' pe scara blocului?!
In curand se vor interzice toate toboganele pt ca nu permit colectarea selectiva (2020 parca).
De ani de zile s-a interzis prevederea de astfel de sisteme la constructiile/blocurile noi. Dvs vreti sa va intoarceti in secolul 20?!
Desi cunosc raspunsul la intrebarile dvs, n-am de gand sa vi le dau. Ii felicit pe cei care au decis dezafectarea toboganului!


Inseamna ca am scris un mesaj off-topic. Puteti raporta mesajul meu moderatorilor si acestia il vor sterge daca vor aprecia ca regulamentul forumului a fost incalcat.
Toate raspunsurile la intrebarile dvs se gasesc in L196/2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Miros ghena si gandaci alex_tz2000 alex_tz2000 Buna ziua! M-am mutat de curand intr-un bloc care are in interiorul scarii de bloc langa lift, la fiecare etaj, intr-o camaruta, tobogan pentru aruncarea ... (vezi toată discuția)
Cum ati procedat la desfiintarea tubulaturii (toboganului) de gunoi? CipM CipM Am gasit prin forum referinte cu privire la desfiintarea toboganului de gunoi. Ar fi interesant de aflat de la cei care au trecut prin asa ceva cum anume s-a ... (vezi toată discuția)
Se poate renunta la ghena de gunoi ? cetateandezamagit cetateandezamagit Intr-o intrebare anterioara am aratat ca subsolul blocului este deschis cu luminatoare la fiecare scara, iar tubulatura ghenelor de pe fiecare scara se varsa ... (vezi toată discuția)