Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pro rata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pro rata

cum se calculeaza pro rata daca in cursul unei luni am o achizitie scutita de TVA?

MULTUMESC
nu se calculeaza prorata; se trece respectiva factura in jurnal de tva cumparari la rubrica de op scutite, si in decont la rindul corespunzator

Prorata se calculeaza asupra tva deductibil daca aveti livrari scutite si nu puteti determina cit anume e taxa aferenta op scutite si cit anume e pentru cele impozabile .
Vedeti art 147 cf +norme
Referitor la calcul pro-rata :
firma la care lucrez -agentie de turism - are pe langa obiectul principal de activitate si inchirierea de bunuri imobile(o cladire) pentru care inchirierea se face fara tva. Valoarea facturilor de chirie o inregistrez in decont la scutite fara drept de deducere. In decont am si servicii scutite cu drept de deducere , pentru bilete de avion vandute de agentie.
Este necesar sa calculez pro rata?
Multumesc