Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... SCHIMBARE PRESEDINTE
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

SCHIMBARE PRESEDINTE

Este adresa din CI a unei persoane un impediment ca aceasta sa fie aleasa presedinte a unei asociatii de proprietari? E vorba de o persoana care e proprietar, locuieste acolo, dar are pe CI o alta adresa de domiciliu, pe care doreste sa o pasteze din anumite motive. Este functia de presedinte conditionata de adresa din buletin sau doar de faptul ca este proprietar?
Cornelia Muntean, utilizator
Conditia esentiala este sa fie membru al asociatiei de proprietari, nu numai proprietar.
Adresa de domiciliu, de resedinta, de locuit efectiv nu conteaza. E legal sa fie presedinte chiar daca locuieste efectiv si are in acte o adresa din Honolulu.

L196/2018 art 56 (1) Președintele asociației de proprietari este candidatul, membru al asociației de proprietari, ales prin voința sa și a jumătate plus unu din numărul proprietarilor prezenți în cadrul adunării generale.

Singura conditie suplimentara este cea impusa de
L196/2018 art 45 (7) Nu pot fi alese sau numite în funcție de conducere, administrare ori control din cadrul asociațiilor de proprietari persoanele care au suferit condamnări, în baza unor hotărâri judecătorești rămase definitive, pentru infracțiuni de natură economico-financiară.
CipM, utilizator
Da, dreptul de proprietate și calitatea de membru al asociatiei este ceea ce contează.
Dreptul.de a alege adresa de domiciliu constituie un drept constituțional și nu poate fi condiționat de nimic.Daca legea ar fi condiționat obligativitatea de a avea domiciliul la adresa asociației ar fi fost o dispoziție neconstitutionala adica contrară constituției.
Acum am aflat ca s-a schimbat legea referitoare la Asociatiile de proprietari in 2018 si ca presedintele nou ales e oficial numai daca se depune la tribunal PV de la sedinta in care s-a hotarat schimbarea presedintelui si de asemenea cazierul noului presedinte, a cenzorului si a tuturor membrilor comitetului asociatiei. Asa este? Ce exact trebuie facut pentru ca schimbarea sa fie legala? Multumesc!
Cornelia Muntean, utilizator
Multumesc!
Daca ati aflat de noua lege, n-ati pus mana s-o parcurgeti?
Unde ati gasit in ea "depunerea la tribunal"?!