Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Probleme cu un PFA fara declaratii depuse la timp
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Probleme cu un PFA fara declaratii depuse la timp

Bună seara, vă rog să mă ajutați în următoarea problemă. Fratele meu și-a infiintat un pfa în iunie 2017. Nu a înregistrat venituri substanțiale, cheltuielile fiind mai mari. Are masina trecuta pe "firma". Problema e ca nu si-a declarat veniturile deloc, si nici nu a depus declaratia de inregistrare la ANAF(trebuia depusă în 30 de zile).
Acuma vrea să închidă pfa-ul. Cum ar trebui să procedeze? Ce taxe vor fi? Care este sancțiunea? Cum trece masina de pe pfa pe o persoana fizica?
Impozitul si l-a platit. Orice sfat e binevenit si va rog sa-mi dati toate sugestiile prin care să îl pot ajuta sa scape cat mai "ieftin".
Vă multumesc

george-neagu, moderator