Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce amenda ar fi?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce amenda ar fi?

Buna ziua !
Am un SRL eșuat fără activitate , neplatitor de TVA din 2018. In 2019 a înregistrat niște cheltuieli pe o scurta perioada de timp cu chiriile, casa de marcat , materiale , dar nu s-au încasat venituri deloc. Mi-a adus numai cheltuieli de când l-am înființat .Nu am contabil, mi-am ținut eu contabilitatea și pentru ca nu m-am documentat bine fiind intr-o perioada oribila a vieții mele, am depus la sf de an ,declarație de inactivitate și nu bilanț . Declarația 100 am depus-o trimestrial pe 0. Ce pot face acum ? As dori și sa închid firma, pentru ca e degeaba .
De la ANAF nu am primit încă nimic, sau cel puțin nu știu sa fii primit vre-o înștiințare, pentru ca sediul social al firmei e la locuința fostului soț, iar acesta evident nu îmi comunica dacă primesc ceva .
Ce amenda ar fi ?
Va mulțumesc !
george-neagu, moderator
Amenda pentru ce daca ati depus declaratia 100 TRIM si declaratie de inactivitate ( in loc de bilant ) ?
Trebuia întocmit bilanț, nu declarație de inactivitate...pentru ca am avut și alte cheltuieli inafara de cele de constituire , nu ?
Depuneti de acum bilant si e ok . Pana acuma declaratiile de inactivitate tin loc de bilanturi pentru anii trecuti.