Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot trece pe numele meu partea de 50% din apartament a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot trece pe numele meu partea de 50% din apartament a unuia dintre părinți, în caz de divorț, fără ca celălalt să fie de față?

Aș dori să aflu dacă aș putea să trec pe numele meu partea de 50%din ce i se cuvine unuia dintre părinți, fără ca celalalt sa fie de față dacă ei vreau sa divorțeze și se va ajunge sa împartă, eu fiind fiul.
Manuela Rășină, administrator
Lasati atunci ca tata sa se zbata sa faca partajul, poate fiind beat mai mereu, renunta.
Nu aveti cum sa ii luati partea, daca o da in judecata pe mama si casa ii va fi atribuita, va trebui sa ii dea bani pt partea lui, pt jumatate din casa, practic.
Daca nu mai are discernament, il puteti pune sub interdictie si sa ii deveniti tutore sa ii administrati banii.
sau, puteti daca e violent sa cereti emiterea unui ordin de restrictie si protecti esi ca masura sa il oblige sa merga la dezalcoolizare.
Mulțumesc!
Bunurile proprietate devalmasa se caracterizeaza prin faptul ca niciunul dintre codevalmasi ( soti) nu are individualizata o cota-parte ideala, abstracta, matematica, din dreptul de proprietate.

Functioneaza prezumtie de contributie egala la dobandirea bunurilor comune, prezumtie, care , insa , nu este una irefragrabila, ci poate fi combatuta cu orice de mijloc de proba , contrar.

Partajul poate fi initiat in timpul casatoriei .( in mod voluntar, ori in instanta , in situatii exceptionale ).

Dupa divort, actiunea de partaj poate fi initiata oricand.

Cota-parte din dreptul de proprietate este stabilita dupa anumite criterii, precum contributia financiara la plata pretului, sumele de bani investite, in vederea amenajarii bunului imobil, plata taxelor si a impozitelor aferente, actele de conservare si administrare efectuate , situatia locativa a fiecaruia dintre coproprietari.

Cota -parte, odata stabilita, poate fi transferata catre dumneavoastra, in orice modalitate, donatie, vanzare-cumparare, in functie de intentia partilor semnatare.

Bunul imobil poate fi atribuit unuia dintre codevalmasi, cu obligatia de a-l despagubi pe celelalt, conform cotelor-parti din dreptul de proprietate, cu o sulta, ce va fi platita la termenul stipulat in hotarare.

Fiecare dispune de bunurile sale, in timpul vietii, dupa cum doreste.

Dvs . veti mosteni bunurile din patrimoniul parintilor dvs,fiind mostenitor rezervatar.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Mulțumesc!