Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu sugar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu sugar

Daca nu ma mai inteleg cu sotul meu si impreuna avem un copil de 8luni, o casa luata prin Prima Casa, realizam venituri amandoi, dar eu mai mici (la jumatate chiar), am sanse ca in urma unui divort sa pastrez copilul si sa il cresc singura in chirie? Ca as renunta si la casa daca e necesar. Multumesc!
Daca puteti sa platiti chirie si sa aveti grija si de copil si sa va si intretineti, aveti mai toate sansele.
Dat fiind varsta copilul, cel mai probabil locuinta copilului va fi la dvs, insa trebuie sa dovediti ca aveti conditii decente de locuit si de trai.
Ce va face sa credeti ca tatal ar vrea sa locuiasca el si sa ingrijeasca copilul de 8 luni ?
Aveti sanse ca minorul sa ramana la dvs in urma divortului. Trebuie stabilita o strategie buna de aparare daca si sotul dvs isi doreste ca minorul sa ramana in grija acestuia, la domiciliul sau. Luati legatura cu un avocat( recomandat sau de pe forum) sa-i expuneti pe larg situatia dvs si sa gasiti cea mai buna metoda de aparare.
Partajul este o actiue deparata de divort, se formuleaza dupa desfacerea casatorie insa nu va sfatuiesc sa renuntati la partea dvs din contributia pe care ati avut-o la plata avansului sau a ratelor.
Faptul ca si el isi iubeste copilul!
Noi nu ne intelegem, dar copilul este al nostru si amandoi il iubim, plus ca mama lui ma uraste si cu siguranta ar incerca sa il influenteze impotriva mea si mai mult, ea stie ca daca imi vor lua bebele ma va ruina.

gi-jane2 a scris:

Daca puteti sa platiti chirie si sa aveti grija si de copil si sa va si intretineti, aveti mai toate sansele.
Dat fiind varsta copilul, cel mai probabil locuinta copilului va fi la dvs, insa trebuie sa dovediti ca aveti conditii decente de locuit si de trai.
Ce va face sa credeti ca tatal ar vrea sa locuiasca el si sa ingrijeasca copilul de 8 luni ?

Multumesc pentru sfat si incurajare totodata!
Zi frumoasa!

Cabinet Avocat a scris:

Aveti sanse ca minorul sa ramana la dvs in urma divortului. Trebuie stabilita o strategie buna de aparare daca si sotul dvs isi doreste ca minorul sa ramana in grija acestuia, la domiciliul sau. Luati legatura cu un avocat( recomandat sau de pe forum) sa-i expuneti pe larg situatia dvs si sa gasiti cea mai buna metoda de aparare.
Partajul este o actiue deparata de divort, se formuleaza dupa desfacerea casatorie insa nu va sfatuiesc sa renuntati la partea dvs din contributia pe care ati avut-o la plata avansului sau a ratelor.

Daca voi va despartiti , trebuie sa fiti constienti ca cel mic, nu poate locui cu amandoi, asta e clar. Va locui cu mama si tatal va avea program de vizita si dreptul de relatii cu copilul.
Daca va iubiti copilul, veti intelege ambii ca acest copil are 2 parinti si niciunul dintre voi, nu l-a facut singur!.
Asa ca mama daca isi iubeste copilul, va permite tatalui sa fie implicat. Daca tatal isi iubeste copilul, va intelege ca are nevoie in perioada asta mai mult de mama decat de tata, trebuie sa fiti pregatiti ca si instanta va hotari ca la varsta asta, daca mama nu are probleme, ca cel mic sa locuiasca cu ea.

stati de vb cu sotul dvs si stabiliti impreuna detaliile divortului. Puteti apela si la mediator.

gi-jane2, moderator