Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! În cazul divorțului, care sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! În cazul divorțului, care sunt situațiile în ...

Bună ziua!
În cazul divorțului, care sunt situațiile în care mama nu primește custodia deplina a copilului? Copilul are 1 an și 10 luni.
Mulțumesc!
Nu va putem insira toate situatiile la care ne gandim. Descrieti-ne situatia si puneti intrebarea, nu ne puneti pe noi sa ne imaginam tot posibilul. Sunt multe situatii si sunt bazate pe situatia de fapt.
care sunt situațiile în care mama nu primește custodia deplina a copilului?

e cam regula. Ambii parinti exercita autoritatea parinteasca, chiar daca copilul va locui la mama.
Eu tocmai m-am reîntors la muncă din concediul de creștere copil. Amândoi muncim, avem rate la banca, stam în chirie și pur și simplu nu ne înțelegem absolut deloc. Tot timpul este o situație tensionata în casă. El are un salariu mai mare decât mine, iar rata mea la bancă făcută înainte sa ne căsătorim e mai mare decât a lui. Eu am posibilitatea sa ma mut la tatăl meu și sa nu mai plătesc chirie. El nu are posibilitatea aceasta. Ca și situație mai speciala, eu am suferit după naștere cam 1 an de depresie și am mers la psiholog, iar anul acesta a decedat mama mea și la fel a fost o perioadă foarte grea pt mine, însă mi-am îndeplinit toate atribuțiile de mama. Am primit ajutor cu copilul și de la mama mea pana cu 3 luni înainte sa moară. Soțul ma amenință că îmi ia copilul dacă divorțez. Nu știu dacă are șanse având în vedere cele scrise mai sus.

Liliana Gradinaru a scris:

Nu va putem insira toate situatiile la care ne gandim. Descrieti-ne situatia si puneti intrebarea, nu ne puneti pe noi sa ne imaginam tot posibilul. Sunt multe situatii si sunt bazate pe situatia de fapt.

Când spuneți ca e regula, va referiți la faptul ca e regula ca, copilul sa rămână sa locuiască cu mama?

gi-jane2 a scris:

care sunt situațiile în care mama nu primește custodia deplina a copilului?

e cam regula. Ambii parinti exercita autoritatea parinteasca, chiar daca copilul va locui la mama.

dvs v-ati referit la locuinta cand ati intrebat de custodie, eu la autoritatea parinteasca.
ca regula, ambii exercitati autoritatea parinteasca, adica sunteti parinti in egala masura, dar dat fiind varsta mica a copilului, dar si faptul ca nu sunt probleme sa va ocupati de copil si in viitor, aveti mai toate sansele ca cea mica sa locuiasca la dvs.
nu va lasati santajata legat de divort, asta trebuie sa faceti.
contactati un avocat caruia sa ii dati toate elementele si sa stabiliti startegia la divort.