Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am fost aleasă președintă a asociației de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am fost aleasă președintă a asociației de proprietari, însă fostul administrator refuză să-mi dea actele asociației și ștampila. Cum le pot recupera?

In urma cu 1luna am preluat o asociatie de (inca locatari) cu mari probleme.Administratorul functiona fara contract de munca,nu exista presedinte,comitet executiv,asociatia are datorii si executari silite.Am fost aleasa Presedinte in urma Adunarii generale reconvocate a locatarilor insa fostul administrator refuza sa mi puna la dispozitie actele asociatiei si stampila.Intrebarea mea este cum pot recupera actele asociatiei si mai ales stampila.Mentionez ca am facut plangeri penale la politie si parchet.
Manuela Rășină, administrator
Ar fi fost mai utila o acțiune civila dar pot exista mai multe probleme juridice.
Si pana la recuperarea actelor si stampilei eu cum pot sa mi desfasor activitatea?pot sa mi fac eu stampila avand o copie a CUI ul asociatiei?
Asociatia58, utilizator
Eu credeam ca deja ati facut o nouă ștampilă...
O sa imi fac o noua stampila si pe cea veche o sa o declar nula,insa actele asociatiei cum le pot recupera?imi puteti spune ce pasi trebuie sa urmez?
Notificati oficial administratorul de imobil cu obligatia depunerii in termen precizat a tuturor documentelor si stampilei asociatiei e locatri sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Concomitent,in temeiul dispozitiilor in vigoare care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari aveti obligatia sa redacytati documente privitoare la modificarea statutului si regulamentului de ordine interioara a asociatiei
Dupa depunerea tuturor documentelor pentru transformarea asociatiei de locatari in asociatie de proprietari,in baza hotararii instantei de judecata executati stampila pentru noua asociatie de proprietari