Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Buna ziua. Am o intrebare eu si sotul divortam si avem o fetita. Cat o sa ii fie pensia la fetita mea avand in vedere ca el mai are o fetita la care ii plateste pensia alimentara. El salariu in mana are 1800.00 si are si un apartament cu rata pe numele lui si o masina. Astept pareri si sfaturi. Va multumesc
Silvia Silvia, utilizator
Legea stabilește pentru 2 copii, un procent maxim de 33% care se împarte între cei 2 beneficiari.

Teoretic, cât primește primul copil, tot atât ar trebui să primească și cel al dvs.
Si in cazul in care mai apare si un al treilea. Primul primeste 280 lei dar imi zicra ca trebuie injumatatita si ca nu a dat sa o injumatateasca.
Nu chiar se înjumătățește, v-am dat procentul stabilit de lege mai sus. Acum probabil plătește 25% pentru primul copil. La 2 copii se plătește maxim 33%, revenind prin împărțire 16,66% de copil. Pentru 3 copii se plătește maxim 50%, dar procentul este tot 16% de copil.

Pentru copilul dvs trebuie sa plătească maxim 16,66% din venitul lunar net. Puteți calcula singură suma dacă îi cunoașteți venitul lunar net.

Tot 16,66% trebuie să primească și primul copil. Cam 300 de lei de copil, la un NET de 1.800 lei.
1.800 lei X 16,66% = 300 lei
Dapix, utilizator
Am inteles. Va multumesc frumos de raspuns. L-am tot chemat sa vina sa divortam pe cale amiabila si nu vrea.
Manuela Rășină, administrator