Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii de sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii de sanatate

Daca eu sant angajata din 2015 cu contract de munca pe perioada definitiva,l_am luat pe sotul meu ca coasigurator la casa de asigurari de sanatate ca sa aiba card de sanatate si sa beneficieze de servicii medicale in caz de nevoie.acu ia venit de la anaf sa plateasca din 2015 vreo 60 si ceva de milioane vechi plus dobanda vreo 3 ca nu a platit !.nu trebuia sa verse cei de la mine de la servici contributiile la sanatate?ce trebuie sa fac in acest caz?cica am termen sa platesc pana la sf lunii iunie! oare nu e o coincidenta acest fapt ca trimite dupa 4 ani ;pt ca noi avem de incasat banii pe taxa de timbru de la anaf tot pana la sf lui iunie?cum se procedeaza?multumesc mult
george-neagu, moderator
Faptul ca e trecut acolo ca si coasigurat, asta nu inseamna ca firma unde lucrati dumneavoastra cu contract de munca plateste si pentru el ci doa ca el nu trebuie sa plateasca acea contributie la sanatate. Dar asta impune sa nu aiba in acea perioada niciun venit. O fi avut ceva si de aceea i-a venit acum decizie de plata cass. Mergeti si intrebati la ei la ghiseu.