Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copilul meu a fost agresat, amenințat și i s-au ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Copilul meu a fost agresat, amenințat și i s-au distrus telefonul și hainele. Procurorul a dispus trimiterea în judecată doar pentru loviri și alte violențe, pot face plângere pentru ce s-a clasat?

Buna ziua,copilul meu fiind agresat am facut plangere pentru:lovire si alte violente,amenintare si distrugere si tulburare de posesie.Procurorul a dispus trimiterea in juudecata pentru lovire si alte violente iar pentru amenintare si distrugere a dispus clasare.Intrebarea mea este daca pot face plangere pentru solutiile clasate ,mai ales pentru distrugere deoarece in altercatie copilului i-a fost distrs(spart) complect telefonul si rupte hainele de pe el,procurorul motivand ca fapta nu a fost savarsita cu vinovatie si distrugerea fiind comisa din culpa.Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Aveti dreptul de a contesta clasarea.
Aveti dreptul, plângerea se face în termen de 20 de zile de la comunicarea copiei actului prin care s-a dispus soluţia.
Parerea mea e sa va constituiti parte civila cu valoarea telefonului si hainelor distruse fiindca chiar daca n-a avut ca intentie distrugerea telefonului actiunea de lovire a avut ca rezultat distrugerea acestuia.
Buna ziua,daca procurorul respinge plangerea pe care am facut-o la ordonanta de clasare mai am ceva cale de atac?
Da.In termen de 20 de zile de la comunicare la Judecatorie.