avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum de acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum de acces

Urmeaza sa fiu pus in posesie de catre primarie pe un teren aflat in mijlocul unui domeniu public. Acolo a fost identificata mostenirea de la bunici de catre expertiza funciara.
Exista o lege care sa oblige primaria ca odata cu punerea in posesie sa-mi acorde si drum de acces sau servitute?
Cum se va proceda si in baza carei legi?
Multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: armaghedon_now , utilizator 21:32, 6 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Este obligata sa va acorde servitute de trecere prin domeniul lor.
A se vedea art. 617 C.Civ.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Am vorbit azi cu sefa de la fond funciar.
Din pacate dumneaei sustine ca pune in aplicare " obligatia de a face " asa cum e hotararea definitiva.
O tine una si buna ca nu e pomenit nimic acolo despre drum de servitute.
Banuiesc ca o sa iau terenul asa cum e si apoi o sa-i dau din nou in judecata pentru lipsa de folosinta.
Avocatul meu deja jubileaza, impreuna cu el am jupuit de pe astia de la primarie prin executari silite la bani de cumparau terenul de la noi.
Inca odata multumesc si seara buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere drept servitute in cf sau cumparare cota parte trsqd trsqd Detin un teren + casa de aproximativ 20 ani. Conform legislatiei in vigoare este un fond dominant, accesul la proprietate facandu-se pe un drum de acces care ... (vezi toată discuția)
Servitute / posesie adrian_mercan adrian_mercan Buna ziua. Ma confrunt cu o problema legata de servitute....sa ma fac inteles trebuie sa va explic despre ce este vorba ....locuiesc in mediul rural si ... (vezi toată discuția)
Revendicare,granituire,revendicare?! dmdc dmdc printr-o decizie a tribunalului din 1999,ramasa irevocabila si definitiva prin nerecurare,se obliga paratii sa lase in propr si posesie suprafata de,,10 ha ... (vezi toată discuția)