Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum de acces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum de acces

Urmeaza sa fiu pus in posesie de catre primarie pe un teren aflat in mijlocul unui domeniu public. Acolo a fost identificata mostenirea de la bunici de catre expertiza funciara.
Exista o lege care sa oblige primaria ca odata cu punerea in posesie sa-mi acorde si drum de acces sau servitute?
Cum se va proceda si in baza carei legi?
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Este obligata sa va acorde servitute de trecere prin domeniul lor.
A se vedea art. 617 C.Civ.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Am vorbit azi cu sefa de la fond funciar.
Din pacate dumneaei sustine ca pune in aplicare " obligatia de a face " asa cum e hotararea definitiva.
O tine una si buna ca nu e pomenit nimic acolo despre drum de servitute.
Banuiesc ca o sa iau terenul asa cum e si apoi o sa-i dau din nou in judecata pentru lipsa de folosinta.
Avocatul meu deja jubileaza, impreuna cu el am jupuit de pe astia de la primarie prin executari silite la bani de cumparau terenul de la noi.
Inca odata multumesc si seara buna!