Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil român cu cetățenie italiană
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil român cu cetățenie italiană

Se da urmatoarea situatie copil de 3 ani, mama copilului este romanca, tatal italian, necasatoriti, au impreuna un copil recunoscut de tata, cu cetatenie italiana. Tatal sufera de tulburari de comportament, Mama nu lucreaza in Italia, e neajutorata, vrea sa fuga in Romania cu copilul. Are tatal dreptul sa ii ia copilul legal? sa o acuze de furt? in Italia mama depinde de tatal copililului financiar, mama a cerut tatalui sa o ajute in cresterea copilului, ca sa poata merge si ea la munca, el refuza. El azi se comporta ok, apoi e violent si ameninta ca o impusca. Am sfatuit-o sa plece, sa vina acasa, dar ii e teama ca ii va lua copilul. Ce putem face in privinta asta? multumesc.
valig1, utilizator
sa ceara sprijin la autoritati, acolo. Tot acolo se va si judeca pt copil.
Nu are cum veni in Romania cu copilul, daca nu are pasaport, iar pt titlu de calatorie are nevoie de acordul tatalu.
Si daca ar avea pasaport si ar veni, ar putea fi acuzata de rapire si tatal poate cere si intoarcerea copilului.