Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara 16,5% din indemnizatie crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara 16,5% din indemnizatie crestere copil.

Daca esti in crestere copil, ai contractul de munca suspendat, te poate obliga instanta sa platesti 16,5% pensie alimentara din indemnizatie crestere copil ?
Aceasta este strict pentru cresterea nou nascutului, cel care o primeste nu are venit.
Pensia de intretinere este datorata chiar daca persoana obligata la aceasta nu inregistreaza venituri; in acest caz, procentul se raporteaza la venitul minim pe economie.
Stiu asta. Asa plateam pana acum.
Am facut actiune in instanta de reducere de la 25% deoarece s-a nascut un copil iar fosta sotie a cerut procent din indemnizatie nu la minim pe economie cum ii plateam, iar un judecator din Ploiesti a considerat ca indemnizatia este venit si drept urmare trebuie sa platesc 16,5% din aceasta pensie alimentara.
judecătorul nu a gresit.
Celălalt copil nu trebuie întreținut`? El nu mai mănâncă dacă s-a mai născut un copil`?

Judecătorul a judecat corect, 16,66% este normal să-i dați și celuilalt copil.
Dapix, utilizator
Daca citeai tot, filozof ramneai.

Dapix a scris:

Celălalt copil nu trebuie întreținut`? El nu mai mănâncă dacă s-a mai născut un copil`?

Judecătorul a judecat corect, 16,66% este normal să-i dați și celuilalt copil.