avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1804 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara 16,5% din indemnizatie crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara 16,5% din indemnizatie crestere copil.

Daca esti in crestere copil, ai contractul de munca suspendat, te poate obliga instanta sa platesti 16,5% pensie alimentara din indemnizatie crestere copil ?
Aceasta este strict pentru cresterea nou nascutului, cel care o primeste nu are venit.
Cel mai recent răspuns: PHFinante , utilizator 11:11, 7 Mai 2019
Pensia de intretinere este datorata chiar daca persoana obligata la aceasta nu inregistreaza venituri; in acest caz, procentul se raporteaza la venitul minim pe economie.
Stiu asta. Asa plateam pana acum.
Am facut actiune in instanta de reducere de la 25% deoarece s-a nascut un copil iar fosta sotie a cerut procent din indemnizatie nu la minim pe economie cum ii plateam, iar un judecator din Ploiesti a considerat ca indemnizatia este venit si drept urmare trebuie sa platesc 16,5% din aceasta pensie alimentara.
judecătorul nu a gresit.
Celălalt copil nu trebuie întreținut`? El nu mai mănâncă dacă s-a mai născut un copil`?

Judecătorul a judecat corect, 16,66% este normal să-i dați și celuilalt copil.
Ultima modificare: Luni, 6 Mai 2019
Dapix, utilizator
Daca citeai tot, filozof ramneai.

Dapix a scris:

Celălalt copil nu trebuie întreținut`? El nu mai mănâncă dacă s-a mai născut un copil`?

Judecătorul a judecat corect, 16,66% este normal să-i dați și celuilalt copil.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentară din indemnizație crestere copil 2020user2020 2020user2020 Buna ziua! Mi se poate majora plata pensiei alimentare , din cuantumul indemnizației de crestere copil de care beneficiez in prezent ? Este legal? (vezi toată discuția)
Recalculare pensie alimentara D_stefan D_stefan Buna ziua. In 2008 am fost dat in judecata de fosta partenera , (nu am fost casatoriti) pt a plati pensie alimentara minorului nascut in 2006 in urma relatiei ... (vezi toată discuția)
Ce se întâmplă dacă tatăl obligat la pensie de întreținere rămâne fără venituri? poate fi obligat să o plătească din indemnizația de creștere a copilului pe care o primește actuala soție? lili_l19 lili_l19 Sunt casatorit si am un copil de un an. Dintr-o casatorie anterioara am un baiat de 10 ani pentru care platesc pensie alimentara. Sotia actuala este in ccc. ... (vezi toată discuția)