Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce se întâmplă dacă tatăl obligat la pensie de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce se întâmplă dacă tatăl obligat la pensie de întreținere rămâne fără venituri? Poate fi obligat să o plătească din indemnizația de creștere a copilului pe care o primește actuala soție?

Sunt casatorit si am un copil de un an. Dintr-o casatorie anterioara am un baiat de 10 ani pentru care platesc pensie alimentara. Sotia actuala este in ccc. Daca raman fara venituri fosta sotie ma poate obliga sa ii platesc pensie din indemnizatia actaulei sotii? Se considera venit comun? Multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Daca veti ramane fara serviciu, fosta dvs. sotie poate solicita instantei de judecata, sa se stabileasca pensia de intretinere in favoarea minorului in functie de venitul minim pe economie.
Daca nu ati formulat o actiune de reducere pensie de intretinere ca urmare a faptului ca actuala sotie a nascut un copil pe care il aveti in intretinere, aveti aceasta posibilitate,
Indemnizatia de crestere si ingrijire a copilului, obtinuta de sotia dumneavoastra nu reprezinta venitul dumneavoastra.

Dumneavoastra, daca nu realizati venituri, platiti pensia de intretinere in raport de salariul minim pe economia nationala.
Deci daca dvs ati ramas fara serviciu cereti in instanta pensie de 16,5% din minimul pe economie pentru ca acum aveti doi copii.