Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua.Intrebarea mea este daca sotia are un copil din prima casatorie iar acum avem un copil impreuna ,care ar fi procentul care se calculeaza pentru plata pensiei alimentare si ce venituri se iau in considerare.Sotia plateste 100 lei pensie alimentara pentru copilul din prima casatorie.Mentionez ca sotia se afla in concediul de crestere al copilului si plateste pensie alimentara pentru copilul din prima casatorie.indemnizatia de crestere a copilului este de 690 lei
marian_nita72, utilizator
Bune seara,

In primul rand trebuie sa il dea in judecata pe fostul ei sot pentru diminuarea pensiei alimentare ca urmare a nasterii celui de-al doilea copil.
Conform art. 530 din Noul Cod Civil, cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumatate pentru 3 sau mai multi copii.
As vrea sa ne explicati cine va plati pensia? Dvs ? sau fostul sot al sotiei? in favoarea cui? va rog sa clarificati situatia de fapt pentru a putea sa primiti un raspuns clar.
Primul copil al sotiei din prima casatorie se afla la fostul sot iar sotia plateste pensie alimentara la momentul actual.Ma interesa daca fostul sot o da in judecata pentru recalcularea pensiei alimentare,ce procent trebuie sa plateasca sotia tinand cont ca avem un copil impreuna.Cu multumiri.
marian_nita72, utilizator
V-am dat raspunsul mai sus cu cotele...
da dar as vrea sa stiu din ce se calculeaza cotele .......din indemnizatia de crestere a copilului?