Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua

Pentru un adult cu varsta de 23 ani, ce este inscrisa la facultate (invatamant la distanta) si care s-a casatorit si are la randul ei un copil, mai trebuie platita pensie alimentara?

Va multumesc
Nu. Soțul îi datorează întreținerea dacă ar face facultatea la zi. Pentru învățământ la distanță oricum n-ar beneficia de pensie de întreținere de la părinți. Trebuie să frecventeze o formă de învățământ la zi.
Multumesc. Problema e ca e studenta la ASE la invatamant la distanta si de aceea s-a platit pensia pentru a nu exista interpretari, dar acum este maritata, si-a schimbat numele si are si copil si continua sa solicite pensie alimentara.