Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, situatie dificila??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, situatie dificila??

Buna ziua, situatia este următoarea.

Exista un teren al cărui proprietar este străbunica (decedata) ea avand 3 copii; Marin, Gheorghe, Ion (decedați).

Marin are 2 copii
Gheorghe are 1 copil
Ion are 4 copii

De copilul lui Gheorghe nu se stie nimic, procedura o stiu, mică publicitate s a m d.

Străbunica este trecută pe rol la primarie nu este act de proprietate.

Unul din cei 4 copii ai lui Ion este tatăl meu care a decedat recent.

Tatăl meu a stat de cand era mic pe acest teren, iar cand străbunica a murit ia lasat verbal tot terenul (stiu ca nu conteaza daca nu s-au facut acte)

Pe acest teren am crescut eu si fratele meu iar in acest moment tot acolo locuim.

Dupa moartea tatălui am decis ca vrem sa facem actele pe teren unde cei 3 frați ai tatălui ne-ar da “semnături”.

Străbunica mea ia lasat si lui Marin o mică parte din teren unde a tras si gard, tot din vorba unde si-a construit o căsuța (acum 40 de ani)

Acest copil al lui Marin asa zis var al tatălui meu a zis ca vrea si el sa isi faca acte pe “terenul tatălui lui” adica tot al străbunicii, el vrând sa il recunoaștem pe el ca a stat acolo (sa fim martori) si el la rândul lui ne-ar recunoaste pe noi ca stam acolo si el ne-ar da semnătura (el si sora lui, dar de ea nu am menționat pentru ca este bolnava psihic).

Practic vrem ca terenurile sa ramana exact cum sunt acum cu acel gard tras s a m d dar vrem sa avem acte.

Daca ma puteti ajuta va rog din suflet cu informații cam ce am avea de facut pentru a finaliza, as aprecia foarte mult. Tin sa menținez ca acest var al tatălui este cu 2 fețe si mi-e frica ca daca facem succesiunea v-a avea drept pe terenul unde locuiesc eu cu fratele.

Desii tot ce am vorbit pana acum este ca el sa ramana cu acea parte de teren iar eu cu fratele meu cealaltă parte, cum putem face ca aceasta sa se intample, va multumesc anticipat din suflet.

Imi cer scuze daca nu am postat in categoria corespunzătoare întrebării mele.

Florin582, utilizator
Buna ziua!
Puteti deschide un proces de uzucapiune, in functie de perioada locuita acolo...
Cel mai bine discutati cu un avocat, cu toate actele, martori, etc. de fata..
Buna ziua,
Strangeti-va verii si unchiii in viata si mergeti la un notar caruia sa-i explicati situatia si cum doriti sa fie constituite loturile.
Primul lucru insa este sa gasiti ACTE DE PROPRIETATE care sa ateste dreptul de proprietate al bunicii.
Probabil ca la primarie exista ceva acte vechi sau prin arhive.
Angajati un avocat care sa va sprijine daca nu va gasiti actele de proprietate.
Uzucapiunea este exclusa avand in vedere ca nu aveti cu cine sa va judecati.
Buna dimineata. Domnii v-au spus bine ce v-au spus. Doar ca este posibil ca atunci cand bunica a cumparat terenul sa il fii cumparat cu chitanta de mana cum se facea in anii...1940, etc. Uzucapiunea este complicata pentru ca presupune ca va "judecati cu mostenitorii celui/celei care a vandut acel teren acum hat ani" bunicilor. Asa este procedura...nu ca dansii ar avea ceva de contestat...daca nu gasiti nimic la Registrul Agricol, arhive...uzucapine sa fie...
Ar fi bine sa incheiati o intelegere cu mostenitorii pe mostenire si, in paralel, sa faceti uzucapiunea. E bine si sa renunte cei care vor a renunta.