Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

la stabilirea pensiei alimentare, instanta are obligatia legala sa tina cont si de situatia medicala financiara sociala a celui ce va trebui sa plateasca pensia?Adica cind va stabili valoarea sumei daca va tine cont de anumite aspecte cum ar fi probleme de sanatate grave conditii de viata etc?
Da
Se va tine in primul rand cont de veniturile dvs. Dar puteti arata instantei ca veniturile dvs sunt diminuate de cheltuielile pe care le faceti pentru starea dvs de sanatate.
In practica, raspunsul este NU.
Pensia de intretinere se stabileste in cuantumul stabilit de Codul familiei, avandu-se in vedere media veniturilor nete ale debitorului obligatiei de intretinere pe ultimele 6 luni si de cati copii are acesta in intretinere.
Daca debitorul nu are venituri, cuantumul se va stabili la nivelul venitului minim pe economie. ;)