Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitori fara dezbaterea succesiunii dupa un defunct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitori fara dezbaterea succesiunii dupa un defunct

Buna ziua ,
Va rog mult sa ma ajutati cu cateva lamuriri asupra calitatii de mostenitor ale sotului meu:
- tatal lui a murit in anul 1964
- supravietuitori:
-sotia
-fratele mare infiat dupa Codul lui Cuza (cu duble drepturi de mostenire la parintii naturali si cei adoptivi)
- sora mijlocie ( infiata cu drepturi depline)
- copilul cel mic( sotul)
Nu isi aminteste nimeni ( adica soacra mea) daca s-a dezbatut succesiune dupa moartea tatalui sotului meu;
Soacra mea spune ca este unica mostenitoare ( si ca face ce vrea cu masa succesorala) si flutura un Certificat de mostenitor datat in anul 2001, care nu spune exact ce mosteneste, si care nu stiu in baza caror documente a fost eliberat.
Sotul ce poate face pentru a-si cunoaste situatia de mostenitor ( macar asupra bunurilor care au ramas de pe urma tatalui)?
El era minor la data decesului tatalui ( 9 ani) si-si aminteste doar discutii ca mama ar fi fost stabilita ca tutore pentru el.
Putem sa solicitam la Arhivele statului vreun document care ar putea clarifica situatia?

Va multumesc foarte mult,
Cu deosebit respect,
Viorica Dumitrescu
Buna ziua,
Sotul va merge la camera notarilor publici din zona si va solicita sa se constate daca s-a dezbatut sau nu succesiunea.
Soacra cam bate campii, nu e unic mostenitor.
Daca nu s-a dezbatut succesiunea, sotul poate demara procedurile de dezbatere fie la notar, daca se inteleg civilizat, fie la instanta.
Va multumesc foarte mult, domnul Klein.
Ma mai puteti lamuri, din experienta pe care constat ca o aveti, asupra urmatoarelor aspecte?
-Se poate solicita dezbaterea succesiunii dupa 50 ani ?
-Soacra poate obtine certificat de mostenitor unic fara dezbaterea succesiunii?
Fara sa intrebe pe cei 2 copii legitimi( sotul si cel infiat cu drepturi restranse)?
S-a bazat pe rolul de la Evidenta Taxe si impozite unde apare ca proprietar ?
Multumesc.