avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pe care dintre ei pot sa i pun martori ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pe care dintre ei pot sa i pun martori ?

Intr un proces civil fiul meu sau concubinul si matusa mea poate sa mi fie martori ?
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 12:29, 10 Mai 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,
cum nu ati specificat ce fel de proces civil este, va raspund cu regula generala prevăzuta la art. 315.
Exista niste exceptii pentru divort si alte cauze de familie, art. 316.
Fiul nu poate fi martor în nicio situație.

Art. 315 Cod procedura civilă - Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori.
(1) Nu pot fi martori:
1. rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv;
2. soţul, fostul soţ, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflaţi în duşmănie sau în legături de interese cu vreuna dintre părţi;
4. persoanele puse sub interdicţie judecătorească;
5. cei condamnaţi pentru mărturie mincinoasă.
(2) Părţile pot conveni, expres sau tacit, să fie ascultate ca martori şi persoanele prevăzute la alin. (1) pct. 1-3.

Art. 316 - Ascultarea rudelor şi afinilor
În procesele privitoare la filiaţie, divorţ şi alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele şi afinii prevăzuţi la art. 315, în afară de descendenţi.
Este vorba despre un eventual proces cu sora mea imi datoreaza o suma de bani la care eu nu am nici un act facut cu ea doar martori am care ei stiu ca sora mea are sa mi restituieacei bani.
atunci aveti si problema admisibilitatii probei cu martori unei situatii pentru care legea cere dovada cu inscrisuri (ceea ce este cazul aici); dar -avand in vedere legatura de rudenie- va puteti afla in situatia prevazuta de Codul de procedura Civila la:

art. 309 alin. (4) - De asemenea, este inadmisibilă proba cu martori dacă pentru dovedirea unui act juridic legea cere forma scrisă, în afară de cazurile în care:
1. partea s-a aflat în imposibilitate materială sau morală de a-şi întocmi un înscris pentru dovedirea actului juridic;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martorii rude de gradul i pot fi audiati inr-un proces civil? emi2014 emi2014 rudele de gradul 1 pot fi martore antrun proces civil.Va multumesc anticipat ptr.raspunsurile oferite. (vezi toată discuția)
Rude de gradul i martori la divorț Maruscuta Maruscuta La procesul de divorț parata poate pune ca martor pe fratele ei? (vezi toată discuția)
Refuzare martor virtual72001 virtual72001 In cadrul unui proces de partaj judiciar, dupa parintii defuncti, reclamanta este reprezentata de mandatar (sotul ei). La audierea martorilor reclamanta ... (vezi toată discuția)