Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cancerul de san este un handicap?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cancerul de san este un handicap?

Buna ziua, am 44 ani si am fost diagnosticata cu cancer de san. Am facut chimioterapie, operatie (din fericire, nu mastectomie ci mamoplastie, asta pentru ca tumora a raspuns bine la chimioterapie si a scazut), iar acum urmeaza radioterapia. Am depus toate documentele medicale la DGASPC sector 2 Bucuresti. Raspunsul a fost ca nu ma incadrez intr-un grad de handicap. Sunt consternata. In urma operatiei, in care mi s-au scos 3 ganglioni axilari, trebuie sa am grija de mana dr , sa nu ridic greutati (nu mai mult de 2 kg), sa nu fac efort cu ea. Altfel apare limfedemul. Viata mi s-a schimbat radical.
E corecta decizia pe care au luat-o?
Buna ziua!
Poate va ajuta info. de aici
[ link extern ]
Vedeti punctul 4, incadrare, si metodele de contestare.
Multa sanatate
Multumesc frumos. Voi face contestatie.