Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act adițional la contractul de muncă privind plata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act adițional la contractul de muncă privind plata perioadei de școlarizare în caz de demisie înainte de trei ani: mă pot obliga să le plătesc ceva dacă vreau să plec?

Buna ziua!in urma cu 5 luni m-am angajat la o firma privata si am contract de munca pe perioada nedeterminata...la contractul de munca mi s-a atasat un act aditional cum ca 3 luni am fost in perioada de scolarizare si mi s-au pus ca si cheltuieli salariile pe cele trei luni specificand ca in cazul in care vreau sa plec mai devreme de 3 ani va trebui sa restitui acei bani...specific in in cele trei luni am fost zilnic la munca cu program intreg de 8h|zi.in caz de demisie cu preaviz ma pot obliga sa le inapoiez acei bani?
Manuela Rășină, administrator
Daca ati semnat acel act aditional, da se restituie cheltuielile cu scolarizarea in cazul demisiei mai devreme de 3 ani. Daca vi l-a adus abia acum sa-l semnati, ganditi-va daca ramaneti sau nu 3 ani in acel loc de munca.
acest lucru nu se face inainte?Adica semnarea unui act aditional presupune acordul de vointa al ambelor parti. si atunci?nu este un abuz acest lucru daca angajatul nu a fost anuntat inainte de intentia conceperii acestui act aditional?
La terminarea celor 3 luni, vi s-a dat o diploma/certificat de calificare sau de participare la un curs de formare profesionala?

In general, actul aditional trebuie incheiat anterior duratei de formare profesionala, dar din cauza unor "influente nefaste" angajatorii pot comite asfel de abuzuri.

Cheltuielile pe care trebuie să le restituie salariatul în condiţiile art. 195 alin. (3) -in prezent, art.198 alin.3 - din Codul muncii nu includ nici salariul şi nici indemnizaţia încasate de acesta în timpul formei de pregătire profesională. Suma pe care trebuie să o restituie salariatul cu titlu de cheltuieli nu trebuie să fie disproporţionată faţă de cheltuielile reale făcute de angajator, având în vedere că textul art. 195 din Codul muncii nu urmăreşte lipsirea salariatului de dreptul de a demisiona. Pe de altă parte, art. 195 din Codul muncii nu garantează salariatului locul de muncă pentru o anumită perioadă de timp, de minim trei ani. (Alexandru Ţiclea, Andrei Popescu, Constantin Tufan, Marioara Ţichindelean, Ovidiu Ţinca, Dreptul muncii, Editura Rosetti, Bucureşti, 2004, p. 300)
Nu am primit nici un certificat sau calificare.iar la angajare nu mi s-a adus vorba despre asa ceva.dupa cele 3 luni mi s-a adus la cunostinta.
Se poate solicita in instanta anularea acelei clauze....