Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lămurire expresie CCR
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lămurire expresie CCR

CCR în Decizia nr 652/2018 are următoarea expresie: Obligația statului este aceea de a nu reduce cuantumul pensiei sub NIVELUL STABILIT ÎN SISTEMUL GENERAL DE PENSIONARE, întrucât, prin calitatea de asigurat la sistemul de asigurări sociale, persoana în cauză și-a garantat dreptul la pensia de drept comun, tocmai prin plata contribuțiilor. Este un drept pe care l-a obținut și realizat prin plata contribuțiilor legal datorate.
Ce este, cât este, etc...nivelul stabilit în sistemul general de pensionare
mitica43, utilizator