Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendarea contractului individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendarea contractului individual de munca

Buna dimineata
Pe perioada suspendarii contractului de munca se platesc contributiile sociale atat ale angajatorului cat si ale angajatului?
Multumesc
Pe perioada suspendarii contractului de munca (somaj tehnic) prevazuta la art. 52 alin. (1) lit.,c din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, nu constituie vechime in munca, intrucat salariatul nu presteaza munca.
Insa, in aceasta perioada salariatul isi pastreaza calitatea de asigurat cu urmatoarele consecinte:
- este asigurat in sistemul public de pensii;
- beneficiaza de drepturile de asigurari sociale de sanatate;
- este asigurat pentru accidente de munca si boli profesionale;
- este asigurat in sistemul asigurarilor pentru somaj;
- este asigurat pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.

Indemnizatia primita in cazul somajului tehnic este supusa platii contributiilor datorate bugetului de stat.

Interventie moderator:
:rtfm:
BEN46:

Ce bine ar fi daca ati indica si temeiul legal al spuselor dvs.:
...Insa, in aceasta perioada salariatul isi pastreaza calitatea de asigurat cu urmatoarele consecinte:
- este asigurat in sistemul public de pensii;
- beneficiaza de drepturile de asigurari sociale de sanatate;
- este asigurat pentru accidente de munca si boli profesionale;
- este asigurat in sistemul asigurarilor pentru somaj;
- este asigurat pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.

Indemnizatia primita in cazul somajului tehnic este supusa platii contributiilor datorate bugetului de stat.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Pe perioada somajului tehnic se primeste o indemnizatie in cuantum de minim 75% din salariul de baza la care se platesc toate contributiile datorate bugetului de stat ....
Avantajele angajatorului pe perioada de somaj tehnic
• isi reduce costurile generale intrerupand temporar activitatea firmei;
• ii pastreaza la dispozitia sa pe angajatii valorosi;
• isi micsoreaza sensibil cheltuielile cu salariile si contributiile sociale (poate plati doar 75% din salariile angajatilor si este scutit de la plata contributiilor de asigurari sociale pe o durata de cel mult 90 de zile - conform OUG nr. 4/2010).

Avantajele angajatului pe perioada de somaj tehnic
• isi pastreaza locul de munca (nu este concediat, ci doar are contractul de munca suspendat);
• isi pastreaza calitatea de asigurat (in sistemul public de pensii, in sistemul asigurarilor pentru somaj, pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate etc.);
• primeste minimum 75% din salariu, adica, uneori, chiar mai mult decat salariu, pentru ca indemnizatia de somaj tehnic este scutita de la plata contributiilor sociale conform OUG 4/2010.
OUG nr. 4/2010 nu mai este in vigoare ....prin urmare, nu mai invocati un act normatv care nu se mai aplica ...