Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii somaj tehnic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

somaj tehnic

Care sunt demersurile pentru a trimite personalul in somaj tehnic?
Avantajele angajatorului pe perioada de somaj tehnic
• isi reduce costurile generale intrerupand temporar activitatea firmei;
• ii pastreaza la dispozitia sa pe angajatii valorosi;
• isi micsoreaza cheltuielile cu salariile si contributiile sociale (poate plati doar 75% din salariile angajatilor si contributii de asigurari sociale micsorate corespunzator).

Avantajele angajatului pe perioada de somaj tehnic
• isi pastreaza locul de munca (nu este concediat, ci doar are contractul de munca suspendat);
• isi pastreaza calitatea de asigurat (in sistemul public de pensii, in sistemul asigurarilor pentru somaj, pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate etc.);
• primeste 75% din salariu, adica, in cele mai multe cazuri, mult mai mult decat indemnizatia de somaj.

Procedura pentru somaj tehnic
Toate bune si frumoase, v-ati hotarat: vreti sa profitati de aceasta facilitate. Dar... cum procedati? Ce pasi trebuie sa urmati? Ce documentatie trebuie sa depuneti si unde? Cum apar persoanele aflate in somaj tehnic in declaratiile de la pensii, somaj, sanatate, concedii medicale? Puteti trimite in somaj tehnic orice angajat, sau exista restrictii? Trebuie sa intrerupeti activitatea intregii firme, in perioada de somaj tehnic sau puteti intrerupe doar activitatea anumitor departamente? Acestea sunt doar cateva dintre intrebarile la care cautati raspuns.
Momentan asteptam baza legala .X-(