Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... posibilitatea salariatelor de a-si continua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

posibilitatea salariatelor de a-si continua activitatea dupa indeplinirea cumulativă a condițiilor de pensionare

Buna ziua. OUG 96/2018 a modificat art. 56 al. (1) lit.c din Codul Muncii, cu privire la optiunea salariatelor de a-si continua activitatea si după indeplinirea cumulativă a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare. Legea 93/2019 a aprobat cu unele modificari prevederile OUG 96/2018. Cum trebuie înțeles aliniatul 4 introdus in art. 56 din Codul Muncii? E vorba despre toti salariații sau numai despre femei? Rog opinii argumentate cu temei juridic. Multumesc.
Artemiza Bcuculeu, utilizator
Art.56 C.mun.
(4) Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menținut în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă.

Pe cale de interpretare, salariata/salariatul depune o cerere de continuarea activitatii cu 30 de zile anterioare datei in care indeplineste conditiile de pensionare pentru limita de varsta.
C.i.m. va avea o durata maxima de 3 ani , dar exista si posibilitatea incheierii unui c.i.m. pe o durata mai mica.