avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua . sotul meu are un baiat dintr-o casatorie anterioara ,.as dori sa stiu si eu cat trebuie sa ii platim pensie alimentara fiului lui daca noi avem 3 copii impreuna .fosta lui sotie ne acuza ca nu ii platim suficienti bani , ea doreste 30 % din salariul lui (acesta fiind minimul pe economie),mentionez ca eu nu lucrez am grija de ei 3 copiii minori.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Mai 2019
marykaty-, utilizator
Potrivit art. 529 cod civil, pentru trei sau mai mulți copii, obligația de întreținere este de 50% din venitul lunar net. Procentul de 50% se împarte la toți cei 4 copii aflați în întreținere.

Nu are relevanță că dvs nu lucrați.
Buna ziua,
Daca toti 4 sunt copiii sotului atunci pentru fiecare din ei va trebui sa plateasca 1/8 din venitul net, a;a cum prevede art. 529 C.Civ.
multumesc frumos.ce ar trebui sa facem pentru a micsora pensia pe care o platim fostei sotii?
sa depuna cerere sotul la judecatoria d epe raza domiciliului mamei de reducere a pensiei, pensia se va micsora de la data depunerii cererii.
putem face acest lucru si fara sa apelam la serviciile unui avocat?ce acte ne sunt necesare?multumesc anticipat

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara! laviniaelenab laviniaelenab Eu si sotul meu avem doi copii impreuna, insa el mai are doi copii dintr-o casnicie anterioara. Ultima oara cand fosta sotie l-a chemat in judecata pentru ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,as avea o întrebare,soțul meu are doi copii din căsătoria ... Inguta Inguta Buna ziua,as avea o întrebare,soțul meu are doi copii din căsătoria anterioara și plătește 30 % pensia alimentara,acum eu sunt însărcinată,întrebare ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara neachitata buna ziua, sotul meu are un copil ... preda camelia preda camelia pensie alimentara neachitata buna ziua, sotul meu are un copil cu handicap din prima casatorie.a fost executat silit , copilul fiind nascut in 2016,el a ... (vezi toată discuția)