Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

buna ziua . sotul meu are un baiat dintr-o casatorie anterioara ,.as dori sa stiu si eu cat trebuie sa ii platim pensie alimentara fiului lui daca noi avem 3 copii impreuna .fosta lui sotie ne acuza ca nu ii platim suficienti bani , ea doreste 30 % din salariul lui (acesta fiind minimul pe economie),mentionez ca eu nu lucrez am grija de ei 3 copiii minori.
marykaty-, utilizator
Potrivit art. 529 cod civil, pentru trei sau mai mulți copii, obligația de întreținere este de 50% din venitul lunar net. Procentul de 50% se împarte la toți cei 4 copii aflați în întreținere.

Nu are relevanță că dvs nu lucrați.
Buna ziua,
Daca toti 4 sunt copiii sotului atunci pentru fiecare din ei va trebui sa plateasca 1/8 din venitul net, a;a cum prevede art. 529 C.Civ.
multumesc frumos.ce ar trebui sa facem pentru a micsora pensia pe care o platim fostei sotii?
sa depuna cerere sotul la judecatoria d epe raza domiciliului mamei de reducere a pensiei, pensia se va micsora de la data depunerii cererii.
putem face acest lucru si fara sa apelam la serviciile unui avocat?ce acte ne sunt necesare?multumesc anticipat