Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,as avea o întrebare,soțul meu are doi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,as avea o întrebare,soțul meu are doi copii din căsătoria ...

Buna ziua,as avea o întrebare,soțul meu are doi copii din căsătoria anterioara și plătește 30 % pensia alimentara,acum eu sunt însărcinată,întrebare : Pensia alimentara se va împarte la trei copii adică doi din fosta căsătorie și unul de acum ,și cum se împarte daca se împarte ,mulțumesc mult!
Da, se imparte, dupa ce nasteti pensie se imparte la 3 copii. Numai ca se mareste si procentul ce se aplica la leafa.
Cf legii, pensie pt 3 sau mai multi copii, e de pana la 1/2 din salariu, asa ca nu ajuta sa cereti micsorarea pensiei pt ca i s-a mai nascut un copil.
gi-jane2, moderator
Adică acești 20% din salar se împarte la trei copiii?
Și micșorarea de pensie se cere prin avocat? Și dacă soțul mai are cate un premiu de la munca de exemplu de paste sau Crăciun,se calculează și premiile s-au numai salariu și atât? Mulțumesc!
gi-jane2 a scris:

Da, se imparte, dupa ce nasteti pensie se imparte la 3 copii. Numai ca se mareste si procentul ce se aplica la leafa.
Cf legii, pensie pt 3 sau mai multi copii, e de pana la 1/2 din salariu, asa ca nu ajuta sa cereti micsorarea pensiei pt ca i s-a mai nascut un copil.

care 20, doamna ? ca sunt 50. 1/ 2din salariu inseamna 50 % din salariu.
Si astia 50%, adica jumatate din salariu se imparte la 3 copii, asta insemnant ca tot 1/3 va da primilor copii, de aia v-am zis ca nu are rost sa cereti ceva.
daca se stabileste penia in procent, da se aplica si primelor.
Daca vreti sa cereti ceva, puteti si prin avocat si deirect, dar numai in instanta.
gi-jane2, moderator