avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua,as avea o întrebare,soțul meu are doi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua,as avea o întrebare,soțul meu are doi copii din căsătoria ...

Buna ziua,as avea o întrebare,soțul meu are doi copii din căsătoria anterioara și plătește 30 % pensia alimentara,acum eu sunt însărcinată,întrebare : Pensia alimentara se va împarte la trei copii adică doi din fosta căsătorie și unul de acum ,și cum se împarte daca se împarte ,mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:15, 2 Mai 2023
Da, se imparte, dupa ce nasteti pensie se imparte la 3 copii. Numai ca se mareste si procentul ce se aplica la leafa.
Cf legii, pensie pt 3 sau mai multi copii, e de pana la 1/2 din salariu, asa ca nu ajuta sa cereti micsorarea pensiei pt ca i s-a mai nascut un copil.
Ultima modificare: Marți, 2 Mai 2023
gi-jane2, moderator
Adică acești 20% din salar se împarte la trei copiii?
Și micșorarea de pensie se cere prin avocat? Și dacă soțul mai are cate un premiu de la munca de exemplu de paste sau Crăciun,se calculează și premiile s-au numai salariu și atât? Mulțumesc!
gi-jane2 a scris:

Da, se imparte, dupa ce nasteti pensie se imparte la 3 copii. Numai ca se mareste si procentul ce se aplica la leafa.
Cf legii, pensie pt 3 sau mai multi copii, e de pana la 1/2 din salariu, asa ca nu ajuta sa cereti micsorarea pensiei pt ca i s-a mai nascut un copil.

care 20, doamna ? ca sunt 50. 1/ 2din salariu inseamna 50 % din salariu.
Si astia 50%, adica jumatate din salariu se imparte la 3 copii, asta insemnant ca tot 1/3 va da primilor copii, de aia v-am zis ca nu are rost sa cereti ceva.
daca se stabileste penia in procent, da se aplica si primelor.
Daca vreti sa cereti ceva, puteti si prin avocat si deirect, dar numai in instanta.
Ultima modificare: Marți, 2 Mai 2023
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara marykaty- marykaty- buna ziua . sotul meu are un baiat dintr-o casatorie anterioara ,.as dori sa stiu si eu cat trebuie sa ii platim pensie alimentara fiului lui daca noi avem 3 ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara sparau sparau am 2 copii dintr-o relatie anterioara pentru care platesc o pensie alimentara in cuantum de 30% din venit,daca din actuala casatorie a mai rezultat un copil ... (vezi toată discuția)
Buna ziua!am si eu o intrebare!eu platesc pensie alimentara si ... AndreiAndy AndreiAndy Buna ziua!Am si eu o intrebare!Eu platesc pensie alimentara si cu actuala sotie avem doi copii iar cea mica este recent nascuta!Pensia actuala este de 600 de ... (vezi toată discuția)