Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... calitatea de coasigurat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

calitatea de coasigurat

Tata este pensionar cu o pensie de 529 lei iar mama nu are niciun venit. Din surse neoficiale am aflat ca mama nu mai poate fi coasigurata tatalui meu, acesta fiind pensionar. Coasiguratul ar trebuii sa fie de regula pe langa un asigurat. Eu (fiul) muncesc si am calitatea de asigurat, doresc sa o iau pe mama ca si coasigurat la unitatea la care sunt angajat. Intrebari: pot face acest lucru?? Se mai tine cont de domiciliu (mama locuieste la tara)?? In ce document oficial pot gasii faptul ca ea nu poate fi coasigurata unui pensionar?? Va multumesc.
Buna ziua !
Poat fi coasigurat. Nu va mai luati dupa zvonurile oricui !:hm:
Legea 150/2002 spune ca persoanele asigurate fara plata contributiei pot sa fie numai sotul, sotia si parintii fara venituri proprii.
Cu stima !
Va multumesc pentru raspuns, a-si fi dorit mai multe detalii. In cazul in care mai aveti timp ..... astept cu interes. Multumesc inca o data.
Mama dv. poate deveni coasigurat.
Acte necesare:
-decizia de pensionare a sotului
-copie certificat de casatorie
-copie ultimul cupon de pensie
-declaratie pe proprie raspundere a persoanei coasigurate ca nu obtine venituri

Parerea mea este ca in ceea ce priveste varianta de a fi coasigurat prin intermediul dv. nu exista sanse.Nu va intretineti mama cata vreme aceasta are sot.
Are dreptul de a fi coasigurat asa cum am scris mai sus.
ContSters76710, utilizator