Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit banca

Pana in luna martie 2018 am avut serviciu cu un salariu de 5500 lei. Din luna aprilie 2018 am iesit la pensie anticipat cu o pensie de 1470. Anterior pensionarii am contractat un credit la o banca. De un an banca imi retine rata 1200 lei. Din pensie raman cu aprox. 270 lei. Aceti bani nu imi ajung de subzistenta. Restul datoriei este de 30400 lei. Vreau sa diminuez rata la 1/3 din pensie cum prevede legea. Daca banca nu este de acord sa negocieze si sa refinanteze creditul? Ce am de facut?
michu61, utilizator
Cel mai bine discutati cu banca, cu toate ca nu cred ca o sa accepte...
Daca nu o sa platiti rata ce v-ati angajat sa o platiti o sa va actioneze in instanta, executare,poprire pensie...
Ei pot invoca nu aveau de unde sti ca dvs. o sa va pansionati anticipat la scurt timp dupa contractarea creditului si nu o sa mai aveti venituri pentru plata ratei lunare in suma respectiva...
Discutati cu dumnealor si, daca nu va intelegeti, cu un avocat...
Ionut.ion, utilizator