Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... RISC MATERNAL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

RISC MATERNAL

Buna ziua! Am o salariata care este insarcinata in 17 saptamani si are scrisoare de la medicul ginecolog...prezinta risc maternal....ce trebuie sa fac eu ,in calitate de angajator?
delia2007, utilizator
Buna ziua!
Aveti lucrator/serviciu extern care se ocupa de activitatea SSM (protectia muncii) in cadrul firmai dvs.?
Dar medic de medicina muncii?
Daca da, discutati cu dumnealui, acesta trebuie sa avizeze concediul de risc maternal eliberat de medicul specialist/ medicul de familie.
ORDONANTA DE URGENTA nr. 96 din 14 octombrie 2003 - privind protecţia maternitatii la locurile de munca, cu modificaile si completarile ulterioare
ART. 7
(1) În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anuntat în scris de către o salariata ca se afla în una dintre situaţiile prevăzute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligaţia sa
înştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de munca pe a cărui raza îşi desfăşoară activitatea.
(2) De la data primirii înştiinţării medicul de medicina muncii şi inspectoratul teritorial de munca vor verifica condiţiile de munca ale salariatei la termenele şi în condiţiile stabilite prin normele de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenta.
Cititi ordpnanta...
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Procedura de obtinere si acordare a concediului de risc maternal
www.avocatnet.ro/forum/discu...