Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport Roman expirat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport Roman expirat

Buna ziua, locuiesc in Canada, provincia Quebec.
In momentul cand am intrat in Canada eram casatorita si purtam numele sotului X, dar in provincia Quebec femeile sunt identificate Dupa numele de nastere Y.
La un moment dat am divortat in Canada si am ales sa continui sa port numele fostului meu sot,X.
Pt autoritatile quebecoase , a trebuit sa mi fac o schimbare de nume , de la Y ,numele de fata, la X cel al fostului sot.
In acelasi timp mi am recunoscut divortul si la Tribunalul din Romania, figuring in continuare cu numele X.
Acum trebuie sa mi reinnoiesc pasaportul roman, si nu stiu Daca pt autoritatile romane aceasta revenire la numele de X pt Quebec este considerat pt Romania o schimbare de nume?
Detin si cetatenia Canadiana, pt care continui sa port numele X.
Intre timp m am recasatorit in Canada si continui sa port numele X.
Cu ce documente trebuie sa am prezint pt reinnoire pasaport romanesc?
Va multumesc!
Personal va recomand sa le aveti pe toate.