Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare functie

Buna ziua,
Daca am un salariat caruia vreau sa-i modific functia de baza(cu acordul sau) dar cu data de 01.05.2019 (noi acum fiind in 17.05.2019) se poate? Printr-un act aditional, desigur. Dar retroactiv. O zi buna
Se poate, sub riscul aplicarii unei sanctiuni contraventionale, in cazul unui control al ITM-ului.
multumesc, la cat se ridica sanctiunea?
Amenda este de la 5.000 lei la 8.000 lei sau avertisment ..
Buna ziua,
Daca veti avea control ITM in urmatoarele 6 luni va puteti alege cu o amenda, apoi doar cu avertisment. Sanctiunea aplicarii amenzii se prescrie.
multumesc . Pot face o modificare a incadrarii in mijlocul lunii? de exp. azi, 20.05.2019 schimb incadrarea si fac raportarea in Revisal , modificare valabila cu data de 21.05.2019. Doar incadrarea , nu salariu sau alte clause contractuale.