avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1105 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare functie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare functie

Buna ziua,
Daca am un salariat caruia vreau sa-i modific functia de baza(cu acordul sau) dar cu data de 01.05.2019 (noi acum fiind in 17.05.2019) se poate? Printr-un act aditional, desigur. Dar retroactiv. O zi buna
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:04, 20 Mai 2019
Se poate, sub riscul aplicarii unei sanctiuni contraventionale, in cazul unui control al ITM-ului.
multumesc, la cat se ridica sanctiunea?
Amenda este de la 5.000 lei la 8.000 lei sau avertisment ..
Buna ziua,
Daca veti avea control ITM in urmatoarele 6 luni va puteti alege cu o amenda, apoi doar cu avertisment. Sanctiunea aplicarii amenzii se prescrie.
multumesc . Pot face o modificare a incadrarii in mijlocul lunii? de exp. azi, 20.05.2019 schimb incadrarea si fac raportarea in Revisal , modificare valabila cu data de 21.05.2019. Doar incadrarea , nu salariu sau alte clause contractuale.

Alte discuții în legătură

Revisal - majorare salariu pana la 27 iulie 2015 elena20152015 elena20152015 Buna ziua, Am si eu nelamurire privind [b]inregistrarea nefacuta in Revisal[/b] a majorarii salariului de la 1 iulie 2015 pana la data de 27.07.2015...din ... (vezi toată discuția)
Semnare acte aditionale de modificare a salariului, după punerea in practică a măsurii Ioana Moga Ioana Moga Buna-ziua! Am următoarea situație: la o companie, actele adiționale de mărire a salariului se semnează, din motive care tin de managementul companiei mai ... (vezi toată discuția)
Modificare functie in revisal Krozi Krozi Buna ziua, S-a intocmit act aditional la un CIM pentru modificarea functiei si a salariului (in septembrie 2018). In revisal s-a operat majorarea salariului ... (vezi toată discuția)