Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL - Majorare salariu pana la 27 iulie 2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL - Majorare salariu pana la 27 iulie 2015

Buna ziua,

Am si eu nelamurire privind inregistrarea nefacuta in Revisal a majorarii salariului de la 1 iulie 2015 pana la data de 27.07.2015...din pacate colega de la contabilitate a fost in concediu( ea se ocupa si de partea de resurse umane), s a intors astazi la birou si este foarte panicata, plansa mi a spus de acest lucru si ca uitat sa inregistreze majorarea in Revisal si ca amenzile sunt f mari in conditiile in care ai vrea sa faci intregistrarea acum, plus ca este posibil ca in Revisal sa nu mai ai acces la modificari...:O #-o
Ce putem face in situatia asta?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
elena20152015 a scris:

.... plus ca este posibil ca in Revisal sa nu mai ai acces la modificari...:O #-o
Ce putem face in situatia asta?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Nu este adevarat, puteti transmite in REVISAL modificarile de salriu , sub riscul aplicarii unei eventuale sanctiuni contraventionale de la ITM pentru netransmiterea in termen a acestora (situatie posibila in cazul unui control al ITM-ului).

Art. 9 din HG 500/2011
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
....
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
.....
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
....
b) cele prevazute la lit. b)—c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;
....
(3) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
......
Aceasta amenda se aplica instant in momentul inregistrarii sau doar daca ei se sesizeaza sau vin in control?

Multumesc
Acum am recitit cu atentie mesajul dvs. (situatie posibila in cazul unui control al ITM-ului), este necesara raportarea doar online, sau trebuie sa mergem la ITM sa depunem fizic si pe CD.

Multumesc.
Transmiterea revisalului se poate face si online, dar si prin depunere la sediul ITM-ului.

Sanctiunea se poate primi doar in situatia unui eventual control.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Azi vom raporta modificarea, sa speram ca ne va ocoli ''controlul''.

Un weekend relaxant va doresc!