Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii INREGISTRARE IN REVISAL
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

INREGISTRARE IN REVISAL

Buna ziua,

Trebuie sa inregistrez un contract de munca in revisal cu data de 25.09.2012.

Credeti ca este o problema daca fac inregistrarea azi 01.10.2012 sau maine 02.10?

Am nevoie cu data de 25.09.2012 pentru am ma inregistra la anaf cu impozitul venit.

Va multumesc!

Codul muncii prevede:
Art. 16. - (2) Anterior inceperii activitatii, contractul individual de munca se inregistreaza in registrul general de evidenta a salariatilor, care se transmite inspectoratului teritorial de munca.
HG 500 prevede:
Art. 9 (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
b) cele prevazute la lit. b)—c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;

Daca va tin buzunarele puteti transmite si maine. La un eventual control e posibil sa fiti sanctionat cu amenda.
Chiar daca data inceperii activitatii este 25.09.2012 se va observa data transmiterii ...
Si chiar daca se vede data transmiterii, credeti ca risc atat de mult?
Nu riscati decat o eventuala amenda aplicata numai in cazul unui control al ITM-ului.