Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Buna ziua am o intrebare . Pe 20 Mai am primul termen la divortul amiabil si nu stiu daca trebuie sa imi aduc si copilul la tribunal. Are 11 ani si stiu ca va fi audiata.
Buna ziua,
Mergeti cu el si va fi audiat.
~ Conținut șters la cerere ~
Ascultarea minorului care a implinit varsta de 10 ani si ancheta psihosociala sunt obligatorii chiar daca sotii incheie acord atat pe capatul de cerere privind divortul cat si pe cele accesorii divortului.
Daca ancheta a fost efectuata, mergeti cu minorul la termen.