Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia

Daca sunt functie de conducere si doresc sa demisionez, va rog sa-mi spuneti cat este perioada de preaviz si daca se considera in zile lucratoare sau calendaristice? In perioada de preaviz doresc sa imi iau concediul de odihna pe care il mai am, pot sa fac cererea pentru concediul de odihna si sa astept aprobarea acestei cereri inainte de depunerea demisiei, ca sa fiu sigura ca angajatorul mi-l da?
1. Potrivit art.81 alin.4 C.mun., termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

2. In c.i.m. care este termenul de preaviz mentionat in cazul demisiei ?
In CIM se face referire la CCM, iar in CCM termenul de preaviz mentionat in cazul demisiei este de 45 zile lucratoare
Atunci, termenul de preaviz este de 45 de zile lucratoare.