Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cresa + indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cresa + indemnizatie crestere copil

Buna ziua ! As dori sa va intreb :Daca sotia este in concediul de crestere al copilului, beneficiaza lunar de indemnizatie, va pierde aceasta indemnizatie daca-l vom inscrie pe baiatul nostru de la 1 an la cresa ?
Am citit art c din lege dar imi este ambiguu ,,locuieşte împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora. " Multumesc !
Ovi_88, utilizator
Buna ziua ! Va rog poate sa-mi raspunda cineva la intrebarea pusa ? Intreb si pentru o familie de prieteni ? Multumesc !
Buna ziua,daca bebelusul meu a împlinit 2 ani in pe 1 august ,vom primi indemnizatia pe luna august?
Veti primi numai pentru data de 01.08.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si de ce se procedeaza asa ?

Adica doar pt o zi?
Cornel Vasile, Consilier juridic
OUG 111/2010
art.16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
....