avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cresa + indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cresa + indemnizatie crestere copil

Buna ziua ! As dori sa va intreb :Daca sotia este in concediul de crestere al copilului, beneficiaza lunar de indemnizatie, va pierde aceasta indemnizatie daca-l vom inscrie pe baiatul nostru de la 1 an la cresa ?
Am citit art c din lege dar imi este ambiguu ,,locuieşte împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora. " Multumesc !
Ultima modificare: Duminică, 19 Mai 2019
Ovi_88, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:03, 4 Septembrie 2020
Buna ziua ! Va rog poate sa-mi raspunda cineva la intrebarea pusa ? Intreb si pentru o familie de prieteni ? Multumesc !
Buna ziua,daca bebelusul meu a împlinit 2 ani in pe 1 august ,vom primi indemnizatia pe luna august?
Veti primi numai pentru data de 01.08.
Ultima modificare: Joi, 3 Septembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si de ce se procedeaza asa ?

Adica doar pt o zi?
Ultima modificare: Vineri, 4 Septembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
OUG 111/2010
art.16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reinceperea activitatii dupa terminarea concediului pentru cresterea copilului mkduck2001 mkduck2001 Va rog sa imi spuneti care este ziua in care trebuie sa se reinceapa activitatea dupa concediul de crestere a copilului? Vreau sa imi dati un exemplu concret : ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie luat de tatal copilului PANITA ROXANA PANITA ROXANA Daca eu mama nu amservici deci venituri poate beneficia tatal de cccpana la 1an,sa faca apoi cerere de revenire la munca si sa ceara stimulentul de insertie ... (vezi toată discuția)
reintoarcere munca din ccc giugiuc giugiuc Buna ziua...am si eu o nelamurire....momentan sunt in CCC pana pe 5 august 2012...doresc sa stiu care este data la care trebuie sa ma intorc la munca? 5 sau 6 ... (vezi toată discuția)