Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS Dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS Dividende

Un SRL inregistreaza la finele anului 2018 un profit de 25.000, pe care il distribuie in 2019 Administratorului unic, sub forma de dividende.
Societatea plateste atunci 5% impozit (adica 1.250 lei), iar Administratorul incaseaza efectiv suma de 25.000 - 1250 = 23.750.

Intrebarea este: In aceasta situatie, Administratorul este dator sa plateasca CASS? Sau se considera ca suma pe care a incasat-o efectiv (23.750) este sub plafonul de 12 Salarii minime (24.960)?
Adica nu imi este clar daca se ia in consideratie suma efectiv incasata de Administrator sau suma bruta la care s-a calculat impozitul (25.000).
Multumesc :-)
Nu trebuie sa platiti. Se ia in calcu venitul net incasat de asociatul unic persoana fizica in 2019 adica in exemplul prezentat, 23 750lei.
george-neagu, moderator
Multumesc frumos :-)
Baza de impozitare pentru calculul CASS este venitul din dividende inainte de a se calcula impozitul de 5%.
Iulian MANEA, Contabil
De la caz, la caz, venitul impozabil se aplica unui asa zis, vent brut, iar alteori, unui venit net: niciodata, acelasi tip de venit si, de aici, confuziile.
Raman la parerea ma si va redau din codul fiscal: ART. 170 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h)

(1) Persoanele fizice care realizează venituri prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h), din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri, datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate, dacă estimează pentru anul curent venituri a căror valoare cumulată este cel puțin egală cu 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere al declarației prevăzută la art.
(2) Încadrarea în plafonul anual de cel puțin 12 salarii minime brute pe țară, în vigoare la termenul de depunere a declarației prevăzută la art. 120 se efectuează prin cumularea veniturilor prevăzute la art.155 alin. (1) lit. b) - h), după cum urmează:
e) venitul și/sau câștigul din investiții, stabilit conform art. 94 - 97. În cazul veniturilor din dobânzi se iau în calcul sumele încasate, iar în cazul veniturilor din dividende se iau în calcul dividendele distribuite și încasate începând cu anul 2018;