Forum AvocatNet Italia Viata in Italia Circulație in Italia cu masină înscrisă in România
Discuție deschisă în Viata in Italia

Circulație in Italia cu masină înscrisă in România

Bună ziua.Am o firma de transport marfă in România si vreau să stiu dacă pot să-mi inchiriez microbuzul mie ca persoană fizică.Mentionez că microbuzul este inscris pe firmă.Vă multumesc.
În obiectul de activitate nu aveți închiriere de autovehicule?
Nu
Buna ziua, nu imi este clara intentia dumneavoastra...dar daca doriti sa circulati cu acest microbuz pe teritoriul Italiei avand rezidenta in Italia iar microbuzul este pe societatea din Romania si dumneavoastra sunteti administratorul firmei sau angajat, puteti face un contract de comodat in care soscietatea va autorizeaza sa va deplasati cu acel vehicul in iteres de servici, deci societatea de transport marfa va face la un notar un contract de comodat prion care dumneavoastra sunteti autorizat sa circulati si pe teritoriul Italiei in interes de serviciu, asta in cazul in care sunteti rezident in Italia. Daca nu aveti acte de Italia nu va este necesar nici un fel de contract doar actele masini si a societatii.